RuyaForum.Com - Türkiye'nin Genel Paylaşım Forumu > > >
 Kayıt ol Arama Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

RuyaForum.Com - Türkiye'nin Genel Paylaşım Forumu Sitesine Hoşgeldiniz.

Eger sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, Lütfen öncelikle Yardım kriterlerini okuyunuz.
Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için öncelikle Kayıt olmalısınız.

Üye olmayanlar forumumuzda hiçbir şekilde aktivite uygulayamaz;
Konu açamaz, Mesaj yazamaz, Eklenti indiremez, Özel mesajlasamaz.
Forumumuzu tam anlamıyla kullanmak için üye olabilirsiniz...
Kullanıcı Etiket Listesi

27-11-2017, 07:33 1
Bukre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Bukre Bukre isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Rüya Forum
Üyelik tarihi: 20-04-17
Memleketi: Aydın
Mesajlar: 3.077
İlişki Durumu: İlişkisi Yok
Meslek:
Takım: Türkiye
Burcu: Koç
Teşekkür (Verilen): 0
Teşekkür (Alınan): 0
Beğeni (Verilen): 0
Beğeni (Alınan): 1
Beğenilmeyen (Verilen): 0
Beğenilmeyen (Alınan): 0
Ruh Hali:  Bulutlarda
Akdeniz bölgesi'nin genel özellikleri


Akdeniz bölgesi'nin genel özellikleri

Akdeniz Bölgesi, adını komşu olduğu denizden alır.

Bölge genişliği 120180 km arasında değişen bir şerit halinde, batıda Köyceğiz dolaylarından başlayarak, doğuda Hatay ilinin bitim noktası olan Basit Burnu yakınına kadar sokulur.

Yaklaşık 120.000 km2 lik yüzölçümüyle Türkiye'nin toplam yüzölçümünün yaklaşık %15'ini oluşturur. Hatay, Adana, İçel, Antalya, Isparta, Burdur ve Kahramanmaraş ilinin büyük bir bölümü Akdeniz Bölgesi'ndedir. Ayrıca Muğla ilinin Köyceğiz, Dalaman, Ortaca ve Fethiye ilçeleri de Akdeniz Bölgesi'ne girer.

Bölge, adını güneyindeki Akdeniz'den alır. Doğusunda Güneydoğu Anadolu, batısında Ege, kuzeyinde ise İç Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgeleri yer alır. Yüz ölçümü bakımından dördüncü bölgemizdir.

Bölge, genel olarak engebeli ve dağlıktır. Bölgenin büyük bir kısmı, kıyıya paralel uzanan Toros dağları ile yüksek platolardan oluşur.

Yer şekillerinin sarp ve aşırı engebeli olması ulaşımı olumsuz yönde etkilemiştir. Bu nedenle kıyılarıyla iç kesimleri arasındaki bağlantı, ancak bazı geçitlerden sağlanabilmektedir. Dağlar kıyıya paralel uzandığı için kıyıda girinti ve çıkıntılar çok azdır.

Akdeniz kıyı şeridi boyunca Akdeniz iklimi görülür. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlıdır. Kışın sıcaklıklar çok az 00nin altına iner. Yağışlar daha çok kış mevsiminde düşer. Kıyıdan iç kesimlere ve yükseklere gidildikçe Akdeniz ikliminden karasal iklime geçiş özellikleri görülür.

Kıyı şeridinde nemin fazlalılığından dolayı günlük sıcaklık farkı azdır. Yaz mevsiminde güneşli gün sayısının fazlalığı, deniz turizminin gelişmesinde etkili olmuştur. Bölgede belli bir yüksekliğe kadar Akdeniz ikliminin tipik bitki örtüsü olan makiler yer alır. Makilerden sonra ormanlar başlar. Akdeniz Bölgesi, orman bakımından Karadeniz Bölgesi'nden sonra ikinci sırada yer alır.

Bölgede nüfus, daha çok kıyı kesimindeki ovalar ve çevresinde toplanmıştır. Teke Yöresi, Taşeli platosu ve dağlık alanlarda nüfus yoğunluğu çok azdır. Kırsal alanlardan şehirlere göçlerin devam etmesiyle şehirlerde yaşayan nüfusun oranı artmıştır.

Yer şekillerinin sarp ve aşırı engebeli olması nedeniyle bölgede tarıma elverişli topraklar azdır. Ancak iklimin elverişliliği nedeniyle tarım etkinlikleri yoğun olan bir bölgedir.

Yaz sıcaklığının erken başladığı Akdeniz kıyıları, ülkemizin en önemli turfanda sebze üretim alanıdır. Kış sıcaklıklarının düşük olmaması nedeniyle ekonomik değeri daha yüksek olan seracılık önem kazanmıştır.

Kıyı kesiminde sıcaklık ortalamasının yüksek olması, tarım ürünlerinin erken olgunlaşmasını, sulama imkanlarının olması da yılda iki üç defa ürün alınabilmesini sağlamıştır. Bölgenin önemli bir kısmının dağlık olması, kırsal kesimde küçükbaş hayvancılığı zorunlu hale getirmiştir. Yaygın olarak kıl keçisi beslenir.

Bölgede balıkçılık az yapılır. Göller yöresinde tatlı su balıkçılığı yapılmaktadır. Akdeniz Bölgesi'nde tarım ürünlerinin ham madde olarak kullanıldığı endüstri kuruluşları yaygın olarak görülür.

Yurdumuzun güneyinde Akdeniz kıyısında yer alır. Ülkemizin 4. büyük bölgesidir. Yazları sıcak ve kurak kışları ılık ve yağışlı geçen Akdeniz İklimi görülür.

Seracılığın en fazla geliştiği bölgemizdir. Ülkemizde muzun tamamının üretildiği bölgemizdir.

Bölge kendi içinde iki bölüme ayrılır.

1. Antalya Bölümü

2. Adana Bölümü

1. ANTALYA BÖLÜMÜ:

Akdeniz Bölgesi’nin batısını oluşturur. Antalya Körfezi’nin çevresi, Teke Yöresi ile Göller Yöresi’ni içine alır.

Dağlar: Batı Toroslar

Göller: Beyşehir, Eğirdir, Burdur ve Acıgöl bu bölümde Göller yöresi içinde yer alır.

İklim: Kıyı kesimde Akdeniz İklimi, yükseklerde ve iç kesimlerde Karasal İklim görülür. Bitki örtüsü kıyı kesimde maki, dağ yamaçlarında ise ormandır.

Akarsular: Manavgat, Dalaman ve Aksu çayları

Nüfus: Nüfus Antalya Körfezi kıyısı ile Göller yöresindeki ovalarda toplanmıştır. Toros dağları seyrek nüfusludur. Antalya, Isparta ve Burdur bölümün önemli şehirleridir.

Tarım: Kıyı kesimde turfanda sebzecilik ve meyvecilik yapılır. Antalya ovasında pamuk, susam, soya fasulyesi ekilir. İç kesimlerde buğday, şekerpancarı, haşhaş ve gül tarımı yapılır.

Not: Akdeniz Bölgesi pamuk, susam, turunçgiller, yer fıstığı soya fasulyesi ve muz üretiminde Türkiye’de 1. sıradadır.

Madenler:
Krom -> Muğla (Fethiye ve Köyceğiz)
Kükürt -> Isparta (Keçiborlu)
Boksit (alüminyum) -> Konya (Seydişehir)

Sanayi: Seydişehir’de alüminyum fabrikası, Dalaman’da kâğıt fabrikası, Isparta’da halıcılık, Antalya’da pamuklu dokuma, iplik ve besin sanayii.

Turizm: Akdeniz boyunca uzanan kumsallar, Karain, Damlataş ve İnsuyu mağaraları, Antalya çevresindeki Side, Aspendos ve Perge kent kalıntıları önemli turizm değerleridir.

2. ADANA BÖLÜMÜ:

Akdeniz Bölgesi’nin doğusunu oluşturur.

Dağlar: Orta Toroslar, Bolkar, Aladağlar, Tahtalı dağları, Binboğa dağları ve Nur dağları (Amanoslar)

Platolar: Taşeli platosu

Ovalar: Çukurova (delta ovası), Amik ovası ve Silifke ovası

Geçitler: İç Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan Gülek Boğazı ve Sertavul geçidi Akdeniz kıyısını Güneydoğu Anadolu’ya bağlayan Belen geçidi önemli geçitlerdir.

İklim: Kıyı kesimlerde Akdeniz İklimi görülür. Bitki örtüsü kıyılarda maki, dağ yamaçlarında ise ormandır.

Akarsular: Seyhan, Ceyhan, Asi ve Göksu nehirleri. Seyhan ve Ceyhan nehirleri içinde getirdikleri alüvyonlarla yurdumuzun en büyük delta ovası olan Çukurova’yı oluşturmuştur.

Nüfus: Nüfusun çoğu Çukurova kıyısında toplanmıştır. Çukurova pamuk tarımı sırasında Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden mevsimlik göç alır. Taşeli Platosu seyrek nüfusludur. Adana, Mersin, Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye, Kilis önemli şehirlerdir.

Sanayii: Mersin’de ATAŞ petrol rafinerisi, soda, cam, gübre ve yağ sanayii, İskenderun’da demir-çelik fabrikası, Irak petrolü Kerkük-Yumurtalık boru hattı ile İskenderun Körfezi’ne taşınır.

Tarım: Toprak ve iklim koşulları uygun olduğu için bir yılda birden fazla ürün elde edilmektedir. Seracılık ve turfanda sebzecilik gelişmiştir. Pamuk, buğday, turunçgiller, yer fıstığı, susam ve muz yetiştirilen tarım ürünleridir.

Akdeniz bölgesi, Akdeniz kıyılarını ve bu kıyıların gerisinde birdenbire yükselen Batı ve Orta Toros dağları ile Amanos Dağlarını içine alır. Batısında Ege Bölgesi, kuzeyinde İç Anadolu düzlükleri ve doğusunda Güneydoğu Anadolu yaylaları ile Doğu Anadolu Dağları yer alır.

Yüzölçümü, toplam yüzölçümün %15'ini meydana getirir. Akdeniz Bölgesi, Adana ve Antalya alt bölümlerinden meydana gelir. Bu bölge Türkiye' nin en çok engebeli alanlarından biri olup, büyük bir kısmı dağlar ve yüksek yaylalarla kaplıdır.

Antalya körfezinin her iki yanında yükseklikleri yaklaşık 2500 m' yi bulan Batı Toroslar bulunur. Bunların en önemlileri, batı Teke yöresindeki; Beydağları, Akdağ, Göller Bölgesindeki ve doğudaki; Sultan, Dedegül ve Geyik dağlarıdır. Ortada bulunan Taşeli bölgesindeki geniş yaylaların yükseklikleri 2000 m' ye ulaşır.

Bölgenin doğusunda yer alan Doğu Torosların yükseklikleriyse yaklaşık 3500 m civarındadır. Bunlardan en önemlileri Bolkardağı ve Aladağlar olup, en yüksek noktası 3756 m' lik Demirkazık Tepesidir. Bu bölümde dağ etekleriyle kıyı arasında geniş Adana ve Cehyan ovaları yer alır. Adana Ovasının diğer adı Çukurova'dır.

İskenderun Körfezinin doğusunda Amanos DAğlarıyla onların doğu eteklerinde Amik Ovası bulunur.

Akdeniz Bölgesi’ni Özetleyecek Olursak:

Ülkemizin güneyinde Akdeniz boyunca uzanan bir bölgemizdir. Kuzeyde Konya havzası, doğuda Uzunyayla ve batıda Köyceğiz ile sınırdır.

FABRİKALARI:

Çimento, sigara, şeker, iplik, dokuma, demir-çelik, un ve besin maddeleri fabrikaları ile petrol rafinerileri vardır.

TARIM ÜRÜNLERİ:

Buğday, arpa, yulaf, pirinç, pamuk, susam, yerfıstığı, tütün, muz, turunçgiller (mandalina, portakal, limon, greyfurt) ve her çeşit sebze ve meyvecilik ile turfandacılık önemlidir. NEHİRLERİ: Seyhan, Ceyhan, Göksu, Dalaman ve Manavgat çayı bölgenin önemli akarsularıdır.

GÖLLERİ:

Beyşehir, Burdur, Eğridir, Suğla.

DAĞLARI:

Toroslar'da Akdağ, Bozdağ, Nurhak ve Amanos dağları en önemli dağlarıdır.

OVALARI:

Çukurova ve Amik ovaları.

LİMANLARI:

İskenderun, Mersin, Antalya ve Fethiye.

ŞEHİRLERİ:

Adana, Antalya, Antakya, Burdur, Isparta, Kahraman Maraş, Mersin.

TURİZM:

Antalya ve Antakya çevresindeki eski eserler ile bölgenin şelaleleri ve plajları turizm bakımından önemli yerlerdir.

Antalya ve Alanya yöresi son yıllarda önemli birer turizm merkezi haline gelmiştir. Gerek yurt içinden ve gerekse yurt dışından çok sayıda turist yılın her ayında bu bölgeyi ziyaret etmektedir.

Ayrıca bölgede yapılan film festivalleri ve benzeri etkinlikler her geçen gün artmaktadır. Bölge tarihi, doğası, güneşi, denizi ve konukseverliği ile dünyanın önde gelen turizm merkezlerinden biri haline gelmiştir.

alıntı
Bukre Kullanicisinin Son 5 Konusu
Baslik Kategori Son Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj
hizmet E,F,G,H Bukre 0 17 16-07-2019 22:11
hizmetçi E,F,G,H Bukre 0 11 16-07-2019 22:11
hizmetkâr E,F,G,H Bukre 0 9 16-07-2019 22:11
hizmetli E,F,G,H Bukre 0 9 16-07-2019 22:10
ho E,F,G,H Bukre 0 10 16-07-2019 22:10


Etiketler
akdeniz, alır, antalya, ile, yer


« önceki Konu | sonraki Konu »

Seçenekler
Stil


Yukarı Git